Mutants
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


.
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Show Down~

In jos 
2 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Ice Queen

Ice Queen


Mesaje : 56
Data de inscriere : 18/12/2012

Show  Down~ Empty
MesajSubiect: Show Down~   Show  Down~ EmptyMier Dec 19, 2012 1:38 pm

-Esti prea incet ! Am tipat eu razand la colegul de campus care fugea dupa mine sa ii inapoiez frisby-ul. Park, focul era puterea lui speciala, se confrunta chiar cu mine, elementul opus lui. M-am rostogolit peste cap si i-am imobilizat piciorele cu gheatza. Nu a ezitat sa imi reposeze cateva injuraturi si imediat a topit gheazta si a aruncat spre mine cu mingi de foc. Una dintre ele mi-a atins o suvinta de par si am incremenit.A fost foarte aproape
-Te joci cu focul? te arzi. Mi-a replicat el, crezandu-se invingator. Dar am creat o policita de gheatza sub piciorele lui si a cazut in fund. Am ras incantata ca il detronasem in sfarsit.
Kitty a intrat prin mine cu puterea ei speciala si mi-a luat frisbi-ul cat ai clipii. Am aruncat cu sageti de gheata dupa ea dar au trecut prin ea.
Storm care dorea sa faca oridine ne-a confiscat jucaria, asta pana cand Jean i-a inapoiat-o lui Park. Cele doua au discutat ceva, in timp ce alti seniori isi faceau aparitia in curte. Ma uitam atenta la Chearls care radea cu Gambit si parea distractiv. Probabil ca iar ne barfeau. Cand mi-am intors fatza, frisby-ul a trecut la limita pe langa mine si s-a dus in spate, spre cei doi. M-am panicat sa nu ii loveasca si am incercat sa prind placa dar am inghetat-o spre tarziu A trecut pe laanga Gambit retezandu-i o suvitza de par, s-a izbit in perete si a ricosat direct in ceafa lui.. Pe langa faptul ca am alunecat pe gheatza creata de mine pana in fatza lor. Mi-am facut fatza de inocenta caci Gambit devea mai rau ca o artificie cand se enerva.
-Ups...sper ca nu a fost prea dureros. Ramasesem putin blocata, mai ales ca cei din spate se prapadeau de ras caci stiau foarte bine "nu te pui cu Gambit" iar cat despre mine....
Sus In jos
Gambit

Gambit


Mesaje : 52
Data de inscriere : 17/12/2012

Show  Down~ Empty
MesajSubiect: Re: Show Down~   Show  Down~ EmptyMier Dec 19, 2012 3:19 pm

Incerca de mult timp sa se relaxeze la umbra unui copac din curte, ca sa fie complet sigur de asta isi mai si acoperise chipul cu o revista. Purta tinuta sa din majoritatea zilelor, bluza neagra si blugi negrii, cizme lungi, albastru deschis, pana ce ajunse la genunchi, paltonul negru maro precum pamantul si isi incheiase totul cu o pereche de manusi, ce ii acoperea la fiecare mana numai cele doua degete din mijloc. Nu dorea el sa se incurce cu ceva normal asa ca isi lua lucrul acesta. Auzise copii ce se juca pe campul de iarba din curte si incerca sa ignore lucrul acesta, dar nu stia pe masura carui lucru ii si reusise.
Stia deja ca colegii lui nu putea sa nu faca ordine prin curte, deci lasandu-se pe mana lor, avea impresia ca somnul lui ii era asigurat. Cand la un moment dat in somnul sau se si trezise de profesor si s-a ridicat in picioare ducandu-se spre el si plimbandu-se putin cu el prin curte. Nu isi mai aminti ce ii spusera acesta dar cu siguranta il facea sa rada pe tanar. Privise putin prin jur si putea zari micii studenti care se juca cu frisbyul, veselia lor mai ca il acaparase si pe el.
Din nou insa profesorul ii spuse ceva si isi distrase atentia, spunandu-i altceva care il facea la numar sa rada. Stia ca atunci cand se simtea jos cu lucrurile acestea, putea conta pe un mentor precum acesta. Brusc simtise ceva prin parul sau si isi daduse mana in el, dar nu mai era nimic, pana ce o izbitura in ceafa mai ca il darama si il facea sa isi piarda echilibru, inchizandu-si unul din ochi in acelas timp. Ce naiba a fost asta? Dar deodata iata ca si venise raspunsul la intrebarea lui si problema chiar se afisa in fata acestuia.
- Ice... spuse acesta total infuriat deja pregatindu-se sa se prinda de ceva sa-l ia si sa ii provoace si ei o migrena, insa Charles ii prinse mana exact la timp si doar tacuse.
X: - Gambit tu ii supraveghezi azi, deci fii atent cu ei..
- Dar... incerca acesta sa ii comenteze insa tacuse imediat ce cel in varsta ii comunica un mesaj telepatic si se lasa totul intr-o maraitura.
Astepta ca celalalt sa se retraga si isi scoate cartea din maneca aruncand-o deasupra capului fetei si lasand-o sa explodeze.
- Daca mai faci asta, iti garantez ca urmatoarea, va veni direct in fruntea ta...
Auzise si chicotelile si rasetele celorlalti si isi indrepta ochii rosii inspre acestia.
- La ce va uitati? Sa nu credeti ca pe voi nu v-am vazut... le zise nervos si imediat provocase tacere de mormant in curte si se retrase care mai de care incotro.
Sus In jos
Ice Queen

Ice Queen


Mesaje : 56
Data de inscriere : 18/12/2012

Show  Down~ Empty
MesajSubiect: Re: Show Down~   Show  Down~ EmptyJoi Dec 20, 2012 4:07 am

Am incremenit cand Gambit mi-a aruncat privirea aceea nervoasa. Deja imi imaginam destinul,transformandu-ma in artificii iar mie nu prea imi placea focul. Profesorul X a incercat el sa ma ajute, s-a bazat prea mult pe faptul ca tanarul nu o sa ma pedepseasca. Cand si-a scos cartea din maneca si a ajuns deasupra mea, am urmarit-o cu ochii mari ca un copil. Cand a explodat am zambit impresionata atingand in aer cateva scantei.
Eram pasionata de noi,mutantii, ne consideram speciali si imi placea sa ii urmaresc pe ceilalti cum isi foloseasu puterile. O scanteie era cada sa cada pe pamant cand am inghetat-o imediat, transformandu-se intr-o lacrima de gheatza. Am zambit in coltul gurii, una pentru ca eram impresionata iar apoi pentru ca incercam sa imi ascund eventuala teama, sau mai bine spus stanjenire.
Mi-am ridicat spre el privirea inocenta si plina de admiratie. Gambit era unul dintre seniorii cei mai buni. Chiar imi doream sa ajung si eu un model pentru altii.
M-am ridicat in picioare si mi-am scuturat fusta de bumbac.
-Hei,hei, nu ma ameninta. In primul rand nu a fost intentionat, dar poate a 2 a oara o sa fie. Am spus eu Incrucisandu-mi bratele. Am facut un semn cu degetele si am aruncat pe langa fatza lui o sageata mica de gheatza, in amuzament.
-Nu pot garantez ca nu o sa mai fii lovit de frisby. Mi-am dus mana prin par, vorbin nepasatoare. Era adevarat, nu puteam stii daca o sa il mai folveasca cumva .
-Ai putea sa fii dragutz si sa imi dai frisbyul inapoi? Este chiar..sub talpa piciorului tau. L-am rugat putin incruntata ,uitandu-ma la placa inghetata ..pe care acum trebuia sa o dezghet.
Ceilalti au incremenit cand Gambit se rasti la ei. Era de asteptat si comic.
Sus In jos
Gambit

Gambit


Mesaje : 52
Data de inscriere : 17/12/2012

Show  Down~ Empty
MesajSubiect: Re: Show Down~   Show  Down~ EmptyJoi Dec 20, 2012 12:55 pm

Nu prea dorea tanarul sa o impresioneze pe fata sa si fara sa vrea se pare ca facuse lucrul acesta. Tacuse putin, ganditor. Ce era in neregula cu ea? Mai si atinse scanteiele provocate de catre acesta. Nu ii era frica de faptul ca se putea arde? Si doar avea ca element gheata nu era si normal ca sa se lase invaluita de frica atunci cand era atacata de ceva opus? Sau cumva noii fete care o vedea ii cam placea pericolul. Ce putea zice? Foarte frumos.
Ii urmarise si el puterea, putin impresionat de lacrima de gheata, trebuia sa recunoasca asta. Ii placea sa se arate putin mai tare decat opusii sai, insa sa recunoasca atunci cand o putere era super, nu o facea. Totusi, facuse o exceptie de data aceasta si isi afisa un zambet pe chip in directia celeilalte. Deci ea nu se juca cu focul, ci cu gheata pana la urma, interesant. Incerca sa isi dea seama daca o facea din motivul sa scape de nervii lui asupra ei sau din motivul sa isi afiseze o imagine mai putin jenanta in fata lui.
Se uita la ea si in clipa in care se ridica in picioare si isi scutura fusta si tot nu comentase. Se rezuma numai printr-o muscare a buzei inferioare si ii venea putin sa chicoteasca atunci. Poate trebuia sa mai copilareasca si el putin era mult prea imbatranit pentru varsta sa.
- Nu te juca cu nervii mei... ii spuse si acesta si o urmarise atunci cand incepuse cu vorbele astea. Deja il ameninta? Nu dorea sa faca spectacol in mijlocul curtii, dar o mica lectie sa ii dea tinerei regine a ghetei, i-ar fi placut la culme, chiar daca era impotriva regulamentului. Numai comenta nimic si doar rasufla usor.
Cand trecuse sageata de gheata pe langa el, incepuse sa clipeasca des din ochi, fara sa isi poata ascunda uimirea in vreun fel. Cum se poate ca inca sa incerce sa il mai provoace? Nu ii era suficienta demonstratia pana in clipa respectiva? Mai avea nevoie de ajutor?
In clipa in care ii mai vorbise despre frisby, chiar ii ajunse la limita. Bine, jucaria aceea avea sa dispara si mai devreme sau mai tarziu va face asta cu propriile maini.
- Puteti juca jocuri in care sa va raniti pe voi insiva, daca va tot plac asa mult ranile si sa nu ii implicati pe altii in lucrul acesta. Bine?
Se uia sub talpa sa cand tanara il anunta despre asta si o ridica pana la mana sa, folosindu-si numai piciorul si ii urmari gheata de pe ea. Saraca jucarie deja a trecut printr-o mie de puteri, fara sa fie vina sa. Isi lasa ochii sa se faca rosii, iar aceea placa era invaluita de o aura violeta, ce o inconjura mai mult decat necesar. Se pregati sa anunte, dar poate totusi pustimea mai merita o sansa.
- Daca se mai intampla o data, distrug placa fara sa mai stau pe ganduri. S-a inteles? Intreba el aruncand-o direct spre picioarele celei cazute din fata sa.
Mai arunca o privire fulgeratoare catre ceilalti studenti si apele parca se linistisera dintr-o data. Numai era nevoie de facut ceva, caci era sigur ca tura aceasta au inteles cu totii din prima.
Sus In jos
Ice Queen

Ice Queen


Mesaje : 56
Data de inscriere : 18/12/2012

Show  Down~ Empty
MesajSubiect: Re: Show Down~   Show  Down~ EmptyJoi Dec 20, 2012 1:37 pm

Nu era corect sa fiu eu penalizata cand de fapt nici nu as fi vrut sa se inatmple asta. Si totusi ma hotarasem sa nu iau totul de rau. Din fericire, Gambit imi observase admiratia pe care o aveam fatza de puterea sa,sau mai bine fata de cum o folosea . Ii descria oarecum carecterul..exploziv. Spre deosebire de altii,reusesim sa ii castig un zambet abia vizibil de admiratie. Nu trebuia sa stie mai multa lume,era de ajuns ca stiam eu. Am chicotit cand imi spusese pe un ton rece sa incetez sa ma mai "joc"cu nervii lui.
-Adevarat. Ar trebuii sa te mai destinzi si tu putin, nu sa te enervezi pe o eleva inocenta care ,din greseala, iti face o boacana. I-am replicat eu facand o fatza de catelus suparat.
Eram destul de distrata in dimineatza aceea. Cred ca era singurul motiv pentru care il provocam pe Gambit. Rezista destul de bine, dar curiozitatea ma indemna sa ma intreb cum ar fi sa te lupti cu el. Mi se parea atat de distractiv. Seniorii putin se 'bagau in seama' cu noi. Nu-mi placea, preferam egalitatea. As fi putut sa jur ca ii pot vedea venele atunci cand se enerva.
-Tu cand ti-ai descoperit prima oara puterile, nu te-a interesat sa inveti cum sa le folosesti? Sa nu imi spui tu mie ca nu faceai astfel de lucruri ca noi...cred ca faceai si mai rele de atat. Am spus eu ganditoare,imaginandu-mi pe Gambit mai mic in fatza Profesorului X care il dojenea. Sigur a spar ceva pretios din casa sau daduse el foc la ceva. Dupa cum il vedeam eu, numai baiat cuminte nu era.
Am facut o fata dezamagita cand am vazut placa aruncata la piciorele mele. M-am incruntat.
-Puteai macar sa mi-o dai frumos. I-am replicat eu strambandu-ma la el. Am luat placa repede si am fugit la ceilalti. Ma cam enervase atitudinea lui, asa superioara.
-Uuuu..probleme? A fluierat Park. Parca astepta nerabdator momentul cand voi avea mai multe probleme ca el
-Taci o data , Park ! M-am rastit la el si am aruncat cu putere friby-ul. Acesta fusese prins de Rogue si plasat din nou la Park. Cand l-a prins, Park mi-a aruncat o privire diabolica. Nu stiam ce vrea sa faca dar speram ca il duce mintea mai mult de atat. A aprins friby-ul in mana, o flacara imensa si a aruncat-o cu toata puterea lui spre Gambit.
- Eeee.. sa te vedem acum, Ice. A mormait el malefic.
Placa se inaltase sus iar apoi a coborat cu putere spre tinta. M-am uitat ingrozita in spate dar nu am vrut sa asist. Voia sa imi faca probleme, ticalosul ! Cand m-am intors cu spatele am auzit o bubuitura si o injuratura. Stiam deja cine a fost lovit, dupa cum planuise Park. Nu aveam de gand sa platesc prostiile lui asa ca m-am indepartat tip til ,incercand sa ma strecor printre ceilalti...
Sus In jos
Gambit

Gambit


Mesaje : 52
Data de inscriere : 17/12/2012

Show  Down~ Empty
MesajSubiect: Re: Show Down~   Show  Down~ EmptyJoi Dec 20, 2012 2:36 pm

Era amuzanta tanara caci credea ca acele fete de domnita suparata mergea si asupra sa. El trecuse prin parte multe faze ca sa o mai inghita si pe asta, trebuia sa isi dea seama tanara din fata sa. Plus ca vazuse mai totul la femei, deci atunci cand i mai zise una ca era inocenta afisa o expresie rece.
- Nu ajungi nicaierea, daca te victimizezi in fata mea. Dar sa-mi zici si mie cu cine ti-a mers, poate o sa incerc metoda... vorbi foarte sarcastic si tura aceasta nici macar nu se uita in directia roscatei, ba chiar isi facea gatul sa se destinda spre alte locuri.
Poate nu era bine sa inceapa o bataie fix in plin teren, mai ales cand profesorul i-a zis sa nu o faca. Avea sa stea dupa mult pe tusa si de ce sa rateze locurile in care, pentru el, era numai distractie? Plus ca in aer liber isi mai vedea si el unele lucruri din gazda sa veche si dintre acei amici periculosi, pe care in momentele lui de melancolie, chiar le ducea lipsa. Nu erau ei cinste stie ce influenta buna, dar macar il tineau ocupat si il faceau sa rada chiar si atunci cand nu era necesar. Plus ca sa contezi pe ei la o treaba putin mai murdara, o puteai face oricand caci erau primii in linie.
- Eu mi-am antrenat puterile pe statui, manechini si maroniete. Asa cum ar trebui sa o faci si tu. Daca asta doreai sa stii. Desi suntem mutanti sangeram si atunci cand suntem loviti simtim aceeasi durere ca si oamenii. Plus ca eu cand mi-am descoperit puterile aveam 6 ani, chiar ti se pare ca as fi iesit pe strada apucandu-ma sa explodez chestii? Minti el putin, fiindca apucase drumul strazii, ca sa poata exersa puterile, fara sa auda critica celorlalti, insa niciodata nu isi aminti sa fi dat intr-o persoana nevinovata si ceva i zicea ca in aceea zi avea sa isi incalce regula respectiva.
- Plus nu te intereseaza ce am facut eu in viata... incheie el si isi scoase din buzunarul paltonul un pachet de tigari, prinzand una intre buze si o aprinse imediat printr-o mica explozie. Il enerva sa isi aminteasca primele vremuri cand isi descoperi puterile si nu putea intelege de ce, aceasta tanara boboaca i le adusera inapoi in mintea sa. Nu trebuiau sa ramana uitate, oare? Acolo unde le era locul, intr-un colt intunecat si parasit al mintii.
- “ Poate nu sunt facut eu sa am pace si liniste sufleteasca” realiza in minte.
- Ce vroiai sa fac? Sa ti-o intind pe tava? Ati tratat-o pana acum in acelas fel in care ti-am inapoiat-o... vorbi acesta, vizibil furios de toate cele intamplate.
Numai conta asta, poate era mai bine sa nu ii mai raspunda provocarile tinerei studente. Inca nu era invatata cu toate metodele de invatare si daca ii lasa timp, probabil va invata sa nu mai provoace seniorii din senin.
- “ Cred ca am prea multe sperante...” recunoscu acesta, in gand.
O urmarise in toata plecare ei pana la colegii cu care se juca pana acum si se relaxa total, continuand sa inhaleze fumul toxic si intepator din tigara aprinsa, pe care nu il lasa mult, pana sa il sufle afara. Totusi cand a vazut cine a prins prima oara jucaria aceea se bloca si vazu tarziu ca se indrepta inapoi spre ea, tura aceasta cu o viteza mai inflacarata ca inainte, daca s-ar putea zice.
- Ce nai... nici nu apuca acesta sa isi termine injuratura, caci i scapase tigara aprinsa direct pe iarba inverzita si rapid scoase din maneca o carte de joc, un as de frunza, pe care il aprinse cu aura sa si il arunca direct inspre placa, ajungand ca focul cu foc sa explodeze si sa creeze un fum foarte gros, asta fiind cauza ce il facuse sa injure o data, de data aceasta intr-un mod in care sa-l auda toti.
Isi scoase batul metalic din buzunar si apasa pe butonul ca sa il mareasca, apasa puternic cu el in pamant si sfida gravitatia, caci sprijinindu-se de acesta facuse o saritura atat de buna, ca trecuse de toata gloata de elevi si ajunse fix la cea care dorea el sa ajunga. In clipa in care ateriza in picioare, isi si inchise batul si o privi pe aceasta.
- Auzi... parca te-am avertizat sa nu se mai intample si ca tura aceasta, daca nu se poate sa jucati un joc mai putin periculos. Nu? Ce naiba? Aici e o scoasa, nu o adunatura de pusti proaspeti iesiti din gradinita. Aveti idee ca cei ca noi are mult mai multe asteptari de la voi? Vorbi el putin dezamagit dar incerca sa nu auda asta.
Sus In jos
Ice Queen

Ice Queen


Mesaje : 56
Data de inscriere : 18/12/2012

Show  Down~ Empty
MesajSubiect: Re: Show Down~   Show  Down~ EmptyVin Dec 21, 2012 4:58 am

In general imi placea sarcasmul. Si eu il foloseam ,destul de des. Plus ca multi imi spuneau ca am "umor englezesc". Si era adevarat. Ii apreciam si lui ironia, dar mi se parea deja putin cam exagerata. Nu cred ca am obeservat numai eu..dar era destul de dur cu un junior si ma intrebam de ce. Ii gresisem chiar atat de rau ? Oare cand cineva il calca cu adevart pe coada,atunci cum mai reactiona ? Il lega de picioare si il atarna desupra unui cazan cu foc ? Imaginea aceasta ma facuse sa rad.
- Era doar o simpla gluma. Si mi-a mers metoda asta, dar tie nu ti-o recomand, nu cred ca te-ai descurca prea bine. I-am reprosat eu facandu-i cu ochiul. Nu voiam sa iau in serios toate spusele lui, ar fi insemnat sa ma agit prea mult.
I-am ascultat atenta micul discurs despre viata sa si despre cum se antrena el. Se pare ca muncise din greu si ca i-a fost totul tocmai grozav de frumos. As fi putut sa ii spun si eu cateva ceva, sa vada ca eu nu glumesc si sa iau in serios treaba asta cu mutantii,dar nu voiam sa isc o cearta.
- Si eu cand ma antrenez , folosesc marionete,statui sau camera speciala pentru asa ceva. Dar spre deosebire de tine, eu imi explorez si altfel puterile, nu numai sa le dezvolt. Ai incercat vreodata sa te distrezi cu ele ? Asa cum facem noi juniorii. E amuzant si benefic, nu ai idee cat am invatat numai prin micile jocuri cu ceilalti. M-am uitat la el putin nesigura pe mine. Stiam ca nu trebuie sa imi bat capul cu,dar nu stiam de ce naiba o mai fac. Stiam ca nu ma va asculta si eventual imi va trantii o replica caracteristica lui. Atentia mi-a fost atrasa de o suvita din parul lui negeu, rebela si ne la locul ei. Am intins mana si am asezat-o la loc, astfel incat freza lui pretioasa era perfecta.
- Nu ma intereseaza , am spus eu incrucisandu-mi mainile la piept, m-ar fi interesat probabil acum cinci minute, inainte sa imi scada din admiratia mea pentru tine. L-am strafulgerat cu privirea imediat. Nu stiam daca vorbele mele il vor ajunge sau nu..nu imi pasa prea tare,de aceea le-am si spus.
M-am uitat in pamant cand aceasta se rasti al mine. In momentul acela chiar simteam ca ma rosesc din cauza furiei.
- Ai fi putut da dovada de politete, daca tot esti senior. i-am replicat inainte sa ma intorc la ceilalti.
Dupa cum planuie Park si dupa cum dedusesem eu, placa era sa il nimereasca pe Gambit. De data asta nu fusese vina mea, nici data trecuta si speram ca el sa isi fi dat seama. Dar se pare ca asteprarile mele erau mult prea mari . Gambit acum in fata mea, mai furios si fioros ca niciodata ma lua la rost. M-am speriat si am aruncat spre el niste rotite mici de gheata si am cazut pe spate. Rasul lui Park ma enerva si mai tare. Mi-am inclestat pumnii in timp ce ii aruncat lui Gambit o privire furioasa. Copacul din dreapta mea a inghetat instant si asta numai din cauza furiei mele. Fara sa ma uit in spate i-am inghetat pamantul de sub picioarele lui Park iar aceasta a alunecat. Acum trebuia sa il infrunt pe Gambit..care tipa la mine de zori.
- De ce te iei de mine ?! Nu am fost eu cea care l-a aruncat spre tine si ma gandeam ca ti-ai dat seama doar esti senior si ai fi putut sa observi asta ! As fi vrut sa il prind dar era o minge de foc si a fost aruncat prea repede. M-am rastit eu incordata. Am strans din pumni atat de tare iar copacul inghetat a explodat facand in aer mii se stelute mici de gheata. M-am teleportat in spatele lui Gambit imadiat incercand sa ma calmez.
- Ar trebuii sa pedepsesti pe cine trebuie,nu pe mine. I-am spus si m-am teleportat in spatele lui , sand pe vine cu picioarele pe umrerii lui.
-Nu ti-ai dorii sa ma enervez,as dorii si niste eventuale scuze.






Sus In jos
Gambit

Gambit


Mesaje : 52
Data de inscriere : 17/12/2012

Show  Down~ Empty
MesajSubiect: Re: Show Down~   Show  Down~ EmptyVin Dec 21, 2012 8:37 am

Nu spuse ca era o gluma, insa el nu le inghitise atat de usor.
- Ai dreptate. Eu mi-am slefuit numai puterile, nu si actoria. Sigur nu are de gand sa mearga si la mine... continua acesta putin nervos de intamplare.
- “ Calmeaza-te, Gambit. Nu are nici un rost sa te enervezi cu un boboc...” incepuse el sa se auto-calmeze si va incerca sa vada daca avea sa functioneze metoda aceasta. Desi deja parca era sigur ca nu va reusi sa faca mai nimic. Ce sa ii mai zica? Era prea copila si nu avea sa se maturizeze intr-o zi.
Atunci cand ii facuse cu ochiul o ignora chiar complet, uitandu-se dintr-o data la cer si fiind brusc absorbit de imaginea naturii. Parca ii placea dintr-o data toate aceste banalitati, incat incepuse sa se gandeasca si la istoria lor, doar ca sa isi ia gandul de la cearta inceputa cu un nou venit.
- Imi pare rau, draga, ca eu nu imi folosesc puterile la jocuri inutile si copilaresti. Daca erai om, ce faceai? Puneai bombe in mingi sa vezi daca le explodeaza capul sau nu? Puterile nu iti sunt data sa te distrezi, domnisoara. E o responsabilitate mult mai mare de atat. Insa ce ai putea sa intelegi tu din asta? Simti el dintr-o data ca isi bate gura degeaba. Tanara cu care conversa era fixata pe o idee absurda si care credea din toata inima sa ca are dreptate.
- “ Ce copila” gandi el, rotindu-si ochii peste cap.
- Chiar nu ma intereseaza ce ai invatat din jocurile prostesti... vorbi el pe un ton mult mai calm ca pana atunci si rasufla mult aer cald ca sa isi revina, dar se pare ca nu era o metoda chiar functionabila.
- “ Inutil...” isi mai comenta in minte in legatura cu conversatia si deja isi dorise sa o incheie mai repede, caci cu cat continua deja devenea mult mai stupida.
Dorea sa se fereasca atunci cand ii atinse parul, insa venise prea tarziu si ii facuse sa isi piarda pana si acesta rebeliunea. Ce era in neregula cu ea? Daca o dusmani cu adevarat, ea avea de gand sa intinda mana inamicului?
- Admira pe altcineva. Ai seniori mai eroici de admirat si mult mai buni decat sunt eu... ma bucur chiar ca incepi sa te duci pe drumul cel bun... vorbi el in timp ce rasufla putin din aerul acela toxic provocat de tigara si care se afla, pana in clipa aceea, in gatul sau.
- Auzi singura cuvintele care le spui si logica pe care o ai in ele? In primul rand, tu, ca boboc, ar trebui sa dai dovada de respect fata de un senior, din cauza varstei, a experientei si a antrenamentului mult mai puternic. In al doilea rand, nu am nici un motiv ca sa fiu politicos fata de tine, pana acum, ai avut grija sa imi arati imaginea ta intunecata si nici nu imi amintesc sa aud ceva bun de catre tine. Nu ai excelat la nimic, in afara de... joaca? Vezi, pana si asta nu te aduce nicaieri...ii spuse in urma, cand plecase sa isi reia joaca.
Cand ajunse in preajma ei, sarise in aer, ca sa se fereasca de toate bucatile de gheata indreptate in partea lui si ateriza inapoi, in picioare. Mai privise si celelalte lucruri inghetate din jur, dandu-si seama cat de putin control avea tanara.
- Ma iau de tine fiindca pe tine te-am avertizat sa fii mai atenta in legatura cu jocul. Tu ai fost responsabila de asta si nici macar atata lucru nu ai fost in stare sa faci. Plus, credeam ca puterea ta e gheata. Sau ce se intampla? O poti folosi numai in joaca si nu si in momentele extreme?
Isi si daduse seama de furia ei si din nou de aceea lipsa de control si chiar o si simtise cand ajunse in spatele lui. Chiar nu avea nimic altceva mai bun de facut, decat sa-l provoace se pare. Ii daduse la o parte picioarele de pe umerii sai si o lasa sa cada.
- Veti avea timp sa va refaceti legaturile in detentie, caci sunteti ambii pedepsiti. In plus, nu vad cu ce m-ai impresiona daca te-ai enerva tu. Tu esti cea care nu ai vrea sa te mai joci cu nervii mei, caci ai facut-o suficient pana acum, nu crezi?
Sus In jos
Ice Queen

Ice Queen


Mesaje : 56
Data de inscriere : 18/12/2012

Show  Down~ Empty
MesajSubiect: Re: Show Down~   Show  Down~ EmptyVin Dec 21, 2012 11:48 am

Replicile lui incepeau deja sa devina iritante, dar incercam sa nu ma afecteze. Nu trebuia sa ii schimb eu parerea lui deja incapatanata.
-Pfff, am pufnit eu din nou, fluturandu-mi o suvita in aer. Mi-am zis sa il ignor si eu dar ignoranta lui fata de mine si atitudinea lui ma facea sa rad si imi parea rau ca nu am putut ascunde asta. Probabil ca altcineva ar fi renuntat deja sau i-ar fi dat dreptate, dar mie nu imi place sa renunt asa usor..
-Nu te-ai plictisit sa iei totul asa? Esti clasic. Crezi ca ceea ce este diferite nu este neaparat si eficient. Uneori este bine sa faci dintr-un lucru greu,obositor, un lucru placut, pentru ca il faci mai usor si mai bine. Sa depui efort intr-una nu este cheia succesului. I-am reprosat eu evitandu-i privirea. Nu era primul si nici ultimul care o sa imi mai spuna lucuri de genu. Generatia noastra era diferita, daca nu lucram ca el asta nu insemna ca noi nu putema fi la fel de buni. Acum evident nu suntem caci suntem incepatori, dar in viitor sigur voiajunge mai bun decat este el acum.
-Bineinteles ca nu te intereseaza, ma miram chiar daca da.Nici nu asculti ce zic. Mi-am dus mainile incrucisate la piept inchizand ochii . Nu eram nervoasa pe el, poate ca atunci cand va incerca si metoda mea, imi va da si mie dreptate.
-Sa stii ca am pe cine admira , si sunt mai multi mai buni decat tine. De exemplu Scott, se distreaza si el cu noi, si ne invata multe, nu ne streseaza si lucrurile astea nu le invatam la antrenamente grele. M-am bosulfam pe buna dreptate acum. Era atat de incapatanat omul acesta.
-Daca imi amintesc bine, cand eram cazuta la piciorele tale si ai tras concluzia gresita ca eu te-am lovit cu friby-ul, ai fi vrut sa ma inveti o lectie. Si nici nu m-ai intrebat daca am fost eu sau nu, daca am vrut sa nu, pur si simplu acionezi . Pana atunci te-am respectat. In al doilea rand excelez chiar in aceasta academie, ti-ai fi dorit tu sa ma prinzi asa. Cu siguranta nu ai fost atent cand mi s-a spus numele la lucrurile importante pentru ca pe tine pur si simplu nu te intereseazaa ! I-am atras eu atentia, munstrandu-l mai mult. Abia dupa cele spuse mi-am dat seama ca tonul meu era mult mai ridicat decat imi propusesem si am lasat privirea in jos. Nu voiam sa il sfidez.
S-a ferit de sageile mele de gheata si ma bucuram. Nu voiam sa ii creez si alte leziuni . Ma uitam la el cand tipa la mine si am zambit. Omuș asta avea destule energie.
-Daca voiai sa faci ordine, ar fi trebuit sa te adreszi si celorlalti sa aiba grija cu joaca. Daca ai fi fost atent, si fi putut sa vezi ca acel cineva a vrut INTENTIONAT sa te loveasca. Iar eu nu am avut timp sa reactionez pentru ca ultima data cand am incercat sa te salvez, tot pe mine ai sarit cu gura..iar de data asta poate ca ar fi fost mai bine sa te loveasca ! I-am spus eu cu o atitudine de infumurata dar vorbindu-i pe un ton calm.
Am ramas nemiscata cand am auzit ca vrea sa ma bage la detentie. Nu mi-a venit sa cred. Am inceput sa rad ironic, de data asta nervoasa caci era o nedreptate.
-Pfff... eu la detentie? Ma enervez cand trebuia sa fiu pedepsita pentru vina altora. M-am uitat fix la el si m-am concentrat. Cat ai clipii am scos din pamand o spirala stralucitoare de gheata care s-a inaltat cativa metrii deasupra solului,in mijlocul careia se affla Gambit. Am format niste tzepi din pamant care au crescut imprejurul lui Gambit. M-am teleportat in varf si mi-am dat drumul pe aceas spirala topogan.
-Nu stii ce pot sa fac, nici nu te interesa acum cateva minute, ar trebuii sa fi onorat ca ma cunosti. I-am zambit eu sarcastic.
Sus In jos
Gambit

Gambit


Mesaje : 52
Data de inscriere : 17/12/2012

Show  Down~ Empty
MesajSubiect: Re: Show Down~   Show  Down~ EmptyVin Dec 21, 2012 1:11 pm

- Cred ca ma descurc mai bine decat tine, cu lucrurile facute in felul meu. Dupa cum vezi, am ajuns pana la o varsta, am fost prin nenumarate misiuni, nu am venit niciodata ranit – pana ce m-am trezit eu sa vin in curte, care ma gandeam ca e teren linistit – si nu am venit inapoi cu victime niciodata. Deci da, ceea ce e distractiv nu e eficient... vorbise direct, putin nervos in legatura cu asta si isi trecuse mana la ceafa, prinzandu-si putin varful suvitelor de par si le rotise de mai multe ori.
Oricum stia ca nu putea sa invete ceva de la o eleva si ca ii asculta vorbele total degeaba. Cand o auzi ca daca nu depune efort intruna nu e cheia succesului chiar ii venea sa rada cu lacrimi. Probabil a avut o viata mult prea usoara de putea sa traiasca cu ideea asta. Era clar ca se credeau mult mai superioara fara eforturi care sa o demonstreze si chiar nu isi aminti nici de fisa si nici din dosarul ei cum ca ar avea o fata mareata facuta. Era adevarat ca avea si timp, viata deabia ii incepuse si sigur se va trezi cineva sa o scoata si din aura aceasta absurda a ei, din care ea singura nu dorea sa iasa.
- “ Oo s-a prins...” zambise acesta putin surprins cand tanara isi daduse seama ca se intample sa ignore majoritatea vorbelor ei. Le asculta, era adevarat, insa nu ca sa le noteze sau sa le foloseasca. O lasa numai sa isi spuna mofturile pana avea sa ii treaca de ele.
- Scott deabia vede. Nu ai gasit si tu un argument mai bun de atat? Realiza acesta ca tocmai isi critica colegu si isi acoperise imediat gura. Era adevarat ce spuse, caci Cyclops se simtea de multe ori singur din cauza ca ochii lui nu erau la vederea si niciodata nu iti puteai da seama de starile si sentimentele lui, insa nu a fost deloc frumos din partea sa sa il critice asa.
Isi rotise ochii peste cap. Nu e de mirare ca era asa, avea in mintea ei incuiata metoda de invatare a roscatului.
- “ Serios, Scott?” se intreba acesta inca nervos si se gandi ca singurul ce ar trebui sa ramana la catedra e numai profesorul si Storm, macar cei doi invatau cum trebuie si cu calmul necesar, iar dupa elevii nu deveneau atat de infumurati cum a devenit Ice in clipele de fata.
Cand era mustrat chiar realiza ca nu merita timpul, roscata nu avea de gand sa isi ia o responsabilitate in veci pe umeri, dar sa se dea mare bineinteles ca o facea.
Deabia in clipa in care i-a zis ca e intentionat s-a simtit putin vinovat, fiindca atentia lui a fost in alta parte in clipa aceea din cauza fetei pe care o admira si nu o putea atinge. Ok, e prima oara cand i-ar fi dat ceva dreptate roscatei, dar nu avea de gand sa o faca oricum.
- E si vina ta, iresponsabilo, cine te-a facut sa fugi asa de propriile tale responsabilitati? Credeam ca esti eleva intr-o academie, nu pentru circ.
Ultima replica de dupa demonstratia de putere care i-a facut tanara a fost ceea ce l-a atins la ultimul nerv. Deja isi ajunse la toate asteptarile. Nu mai putea indura mai maxim de atat.
- Bine, pana aici...
Imediat isi scoase din maneca vreo patru carti de joc, pe care le tinea printre degete si astepta ca acestea sa se incalzeasca, dupa care le arunca direct in directia tinerei care comentase intruna la el, pana in clipa respectiva. Una vazuse el ca trecuse de ea si se izbise direct in topoganul de gheata format, creind o gaura mare, prin care ar fi putut sa iasa dar nu o facuse. Din contra chiar, mai smulse o bucata de gheata si o incalzi si pe aceasta la randul ei. Iar dupa acele secunde in care dura sa faca asta, o arunca din nou.
Sus In jos
Ice Queen

Ice Queen


Mesaje : 56
Data de inscriere : 18/12/2012

Show  Down~ Empty
MesajSubiect: Re: Show Down~   Show  Down~ EmptySam Dec 22, 2012 9:40 am

Mi-am trecut degetele printre suvitele de par,oftand.
-Lucrurile pe care le faci din placere,dau roade mai bune decat efortul obligatoriu. Tu probabil mergi pe premiza "no pain no gain" care nu este mereu valida. Mi-am lasat mainile sa cada pe laanga corp dezinteresata. Ma gandeam sa incetez sa imi mai bat capul cu el, vorbele sunt de prisos in cazul asta. Stiam de cand am inceput discutia ca nu va avea un final tocmai placut, incepeam sa cred ca il supraextimasem si regretam asta. As putea sa o las balta,cum ar fi normal, sau as putea continua de acum incolo ca si varianta mea este corecta.
I-am aruncat o privire fixa si rece cand acesta in cirita pe Scott. Ar fi trebuit sa stie ca cineva ca Scott are mai mult de castigat decat ar avea el.
-Iti critici colegii pentru ca tu crezi ca sunt mai slabi decat tine? L-am intrebat imediat, cu aceasi privire rece.
-De la cin te astepti mai putini, de acolo apar lucruri incredibile...pentru ca poate Scott poarta acei ochelari,dar are mai multe atu-uri decat ai tu, asta este si motivul pentru care este mult mai iubit decat esti tu. Urmeaza sa imi spui"nici nu am nevoie sa fiu iubit" iar eu nu cred ca nu iti pasa. Scott nu-i exemplu bun? mai am destule. I-am spus toate acele lucuri calma si cu un ton rece. Nu m-as fi comportat asa cu cineva vreodata, dar nu ar fi stricat sa recunoasta macar cand greseste. Cat despre Scott..poate ca nu era mai bun decat el, dar era mult mai castigat.
Mi-am dat ochii peste cap cand inca continua sa ma critice. Ce nu era inregula cu el? PEntru oricine altcineva ar fi fost usor sa observe nevinovatia mea, dar cred ca el avea chef de baiate. Daca tot vrea sa ma trimita in detentie, macar sa vina si el cu mine.
-Eleva asta de academie si-a facut treaba bine. Uraciosul de tine nu vede sau nu vrea sa accepte asta. Hai Gambit, chiar iti face placere sa te iei de mine? Mi-am rotit din nou ochii si am pufnit.
-Este greu sa admiti ca nu ti-am gresit cu nimic? L-am intrebat facand pe nestitutoarea.
Ehh, se pare ca pana aici am ajuns cu politetea,ma si saturasem sa vorbesc degeaba.
Ma atacase dupa cum planuiam. Una din cartile sale explozive a trecut pe langa mine stricandu-mi constructia din gheata. Alta m-a lovit peste mana creandu-mi o rana mica,apoi m-am teleportat intr-un copac ca sa le evit pe celalte.Am retras topoganul de gheata, ridicandu-l in aer si formand de data aceasta sabii din el . M-am teleportat in spatele lui.
-Bau. .. Apoi in stanga lui si l-am pupat repede pe obraz, apoi m-am teleportat imediat in dreapta lui, apoi in fata si din nou in spate. Am chemat sabiile spre mine apoi le-am invartit in aer si le-am aruncat spre el in timp ce cu cealalta mana i-am inghetat picioarele. M-am teleportat in fata lui si am chicotit. Am controlat apa din fanata inghetata si am chemat-o cu puterea gandului spre mine, venind ca un val deasupra mea, astaptand parca sa ii dau semnanlul de atac. Acum Gambit era destul de inghesuit.
Sus In jos
Gambit

Gambit


Mesaje : 52
Data de inscriere : 17/12/2012

Show  Down~ Empty
MesajSubiect: Re: Show Down~   Show  Down~ EmptySam Dec 22, 2012 1:58 pm

Incerca sa nu o mai bage in seama. Inca putea observa ca dorea aprins sa se joace cu nervii lui. Nu ii placea asta si nu intelegea chiar de ce se puse in gura cu ea, insa iata cum apare situatia neprevazuta si cum cedeaza presiunii tampite. Ofta neobservabil de data aceasta, desi isi dorea sa o stranga de gat si sa ii faca amigdalele sa ii explodeze chiar pe loc.
- “ E impotriva regulamentului, Gambit...” gandi el si era singurul lucru care il oprea pana atunci. Cand i-a zis ca premiza nu e mereu valabila nu isi mai putea controla deloc rasul.
- Uite daca nu era valabil, nu se folosea, nu era premisa si nu exista in zilele noastre. Credeam ca poti mai bine de atat daca vrei sa ma faci sa ma razgandesc... insa stim amandoi ca asta nu va tine...
Se gandea ca cedeaza imediat ce vazuse lipsa de vlaga din partea fetei si chiar se intreba daca asta avea sa se intample. Trebuia sa recunoasca totusi ca roscata nu era cineva care sa se lase usor, ba chiar avea de furca cu ea. Apoi incepea sa se intrebe cum de avea prieteni, el personal nu ar suporta-o. Nu credea sa aibe el probleme, ba chiar era un om sociabil si intelegator, partea rea era atunci cand cineva se punea in gura cu acesta, nu avea unde sa se mai retraga dupa.
- Nu am vrut sa-mi critic colegii... tu ai ajuns sa ma faci sa fac asta... ofta acesta, frecandu-si parul din cauza nervilor, nemaisuportand felul acesta de discutie deloc. Iar faptul ca nu ma placi tu, asta nu inseamna ca e o regula valabila pentru toti... nu te crede chiar atat de populara, nu ai si nici nu vei avea vreo influenta asupra oamenilor din jurul tau. Nu esti nici o zeita... i-o intoarse acesta imediat ce auzise ca avea sa ii dea mai multe exemple.
- Da, vad ca mi-a devenit o incantare sa te pun la punct chiar, ca nu esti deloc docila... manierata... sau macar in regula ca fata... vorbise acesta adevarul pe fata, ca deja nu se mai putea abtine. De ce nu isi cerea scuze fata ca a gresit, nu a urmat ordinele si nu a respectat autoritatile? Nu vedea deja ca avea peste 3 reguli incalcate? Cat de incuiata sa fie? Incepea acesta sa se intrebe, insa nu ii putea schimba creierul sau mentalitatea. Cum altfel sa mai fie ea in astfel de situatii?
- Ai gresit cu mai multe si inca pedeapsa e una usoara.
Urmarise imediat ce tanara se retrase si gheata disparuse si deja se gandi ca avea sa formeze alta arma din ele. Nu se uimise deloc in clipa in care roscata ajunse in spatele lui si chiar zambi, in coltul gurii.
- Ice, sunt telepat. Iti citesc fiecare miscare. Chiar crezi ca ma poti speria? Intreba acesta intorcand o carte de joc ce o avea in mana cu fata, fiind vizibila ca ii placea in clipa aceea sa se joace cu un cinci de inima. “ Dar nici eu nu inteleg de ce te-am lasat sa ma saruti pe obraz...” gandi el total scarbit de actiune si incepuse imediat sa se stearga.
Zambise larg cand era atat de inghesuit. I-a lasat cam mult timp de joaca, e adevarat lucrul acesta. Arunca cinciul de inima foarte incalzit inspre sageti si le distrusera pe toate doar dintr-o singura lovitura, creind foc in aer de parca tocmai s-a pus o bomba. Se apleca putin si incalzi gheata de la picioarele lui pana ce aceasta exploda, apoi infipse batul in pamant si sari inapoi, deasupra valului de gheata creat de catre eleva, facand de la inaltime cu ochiul.
- Credeam ca stii... pe mine nu ai cum sa ma tii in loc... vorbi acesta pe un ton victorios.
- Ce urmeaza? Intreba apoi, inca dornic de joaca si chiar se aseza pe valul de gheata creat, dand din picioare precum un copil mic. Era fericit ca facuse atata gimnastica si ca cu ajutorul cizmelor sale anti-gravitationale putea ateriza intotdeauna in picioare, iar atunci se pare ca afla ca nici macar nu aluneca pe gheata. A fost o afacere buna cu ele.
Sus In jos
Ice Queen

Ice Queen


Mesaje : 56
Data de inscriere : 18/12/2012

Show  Down~ Empty
MesajSubiect: Re: Show Down~   Show  Down~ EmptyDum Dec 23, 2012 12:43 pm

Prima oara am zis sa o iau ca oe p joaca, ca poate Gambit nu e asa cum parea, doar il admiram peste maretia lui si restul, dar acum simteam ca ma roade. Nu voiam sa ma enervez si sa cedez,sa ii dau satisfactie prin renuntarea mea la aceasta "batalie". Totusi nu era o persoana pe care puteam sa o rapun usor, trebuia sa ma astept de la asa ceva din partea lui Gambit. Lucrul care nu imi placea si care ma deranza foarte tare era ca ma subestima mai mult decat a facut-o oricine altcineva vreodata. Nu as fi vrut sa ii demonstrez nimic special lui, tocmai lui,dar ma cam forta sa o fac. Macar de data asta.
-N-ai de unde sa stii cand te pot surprinde. I-am spus asta si eram chiar sigura sa ii si dovedesc. Poate nu il puteam face sa gandesca ca mine,nici nu trebuia, dar chiar imi doream sa numai dea vina pe mine pentru greselile altora, atat lucru doream sa recunoasta ..pentru inceput.
-Nu eu te-am pus sa scoti vorbele alea , dar vad ca numai bine nu scot eu din tine. Am afirmat mangaindu-mi parul roscat. Cred ca am ceva "special"de te enervezi atat pentru mine, tosusi , am reusit sa scot ceva din tine. I-am aruncat o privire pe sub gene si un zambet parsiv. Am ridicat din spranceana amuzata cand i-am auzit criticile . Nu am mai primit in viata mea asemenea complimente.
-Oo, dar merci , imi place sa fiu asa cu cine merita sa fiu. I-am replicat scurt indiferenta. In mod normal mi-as fi cerut scuze pana acum , si probabil as face-o doar daca iti recunosti vina, am fi chit. I-am propus eu acestiua desi eram mai mult ca sigura ca nu va accepta asta. Nu vad de ce nu, eu am gresit ,stiu, dar si el a gresit .
-Pedeapsa usoara? Sa vedem. Ma jucam inocenta cu frisby-ul cand viata a facut ca el sa te loveasca pentru ca altcineva si nu eu, a aruncat prea tare.Eu am incercat sa il opresc dar nu am reusit ca era deja prea tarziu. Cand voiam sa imi cer scuze tu imi arunci o carte exploziva deasupra capului , mi-ai amenintat placa si ai mai si zis ca daca se va repete imi arunci o alta carte in frunte. Pfff...nici tu nu ai fost prea cuminte. Am revizuit eu o parte din cele intamplate pana acum doar in speranta ca va intelege ca nu eu l-am lovit si intentiile mele ar fi fost bune pana sa ma provoace el.
Gambit imi distrusese toate jucariile. Bine, nu era mare lucru, pyteam crea altele si altele. Chiar uimitor cum atat de repede se miscase el. Ma uitam la el cum se uita la mine de sus. Cred ii place privelistea.M-am teleportat imediat de acolo, dar nu prin curte, undeva unde el nu ma putea vedea. M-am teleportat in multe alte locuri din gradina incercand sa il derutez, facand imaginea mea sa para multiplicata din cauza vitezei cu care ma teleportam. Am ajuns in spatele lui si i-am atins varful degetelor cu ale mele inghetandu-i mana si am suflat un aer rece in ceafa lui .Am coborat valul de gheata si acesta se prabusira apoi am ajuns din nou in fata lui Gambit. Mi-am format o sabie din gheata si am sarit spre el sa il lovesc. Am ajuns in aer si am trimis alte sageti spre el apoi ca totul sa fie friguros am format din picaturile de apa din fantana mici ciobulete de gheata pe care le-am aruncat in ochii lui Gambit. Ma teleportam de nenumarate ori lovindu-l cu sabia ascutita de gheata.
Sus In jos
Gambit

Gambit


Mesaje : 52
Data de inscriere : 17/12/2012

Show  Down~ Empty
MesajSubiect: Re: Show Down~   Show  Down~ EmptyDum Dec 23, 2012 3:44 pm

Nu credea ca fata isi va inchipui ca avea sa fie o competitie usoara intre el si cam restul discutiei cu ea. Nu ceda usor, nu a facut-o niciodata si nici nu avea de gand sa o faca de atunci. Mai ales sa se afle in fata unei studente care nu stia sa respecte regulamentul. Oftase si incerca sa nu se mai gandeasca la asta, chiar simtise ca isi prajise nervii pana atunci. In clipa in care roscata ii vorbise de surprindere numai isi rotise ochii peste cap si incerca sa nu mai bage in seama lucrurile respective.
- Modestia, unde ai lasat-o? A comentat pasiv, nedorind sa i se raspunda la intrebarea respectiva.
- Da. Felicitari. Esti singura studenta care a reusit sa faca lucrul acesta din intreaga academie. Daca tot doreai sa scoti ceva din mine, puteam vorbi in alte imprejurari mult mai calm.
Cand ii zise ca ii place sa fie asa mai oftase inca o data. E chiar o cauza batuta cu care nu merita sa isi mai bata capul si care nu dorea sa ii mai fie “tata de rezerva” ca sa piarda timp inutil si pretios.
- Ice, Park e pedepsit pentru ceea ce a facut, tu esti pedepsita pentru propriile greseli. Daca in misiune te-ar fi pus un camarad sa pasesti o bomba si cand te uiti in alta parte, inamicul o ia si o arunca spre el, te-ai fi comportat tot asa, desi a fost reponsabilitatea ta sa ai grija de mecanism? Si ai fi sarit pe el cu “ce daca esti mort? A fost vina ta ca nu ai vazut cine ti-a aruncat bomba,” nu-i asa? Incerca acesta sa o lamureasca rotindu-si ochii peste cap. Era chiar greu sa o faca pe fata sa priceapa si se chinuise de ceva vreme incoace. Dupa cum a mai zis, a pierdut timp pretios si multi nervi numai, plus ca nu avea sa iasa el in castig.
Povestea cu frisbyul reveni si pana la urma ii spuse cu voce tare:
- Vad ca sam bat capul cu tine e cam inutil. In primul rand planul tau a fost sa-ti ceri scuze, dar nu ai facut-o, daca intr-adevar intentionai asta, iti duceai scuzele pana la capat. Iar in al doilea rand... vrei cumva sa iti repet povestea de mai ‘nainte? Eu consider ca ti-am dat un argument destul de valid. Actele pe care le-am facut eu, le-am facut ca sa pricepi ce puteai pati, caci crede-ma, daca era altcineva in locul meu, nu mai statea pe ganduri si nici nu iti explica, actiona din prima cu puterile si in legatura cu pedeapsa. Eu, as profita in locul tau de timpul in care ti-a mai ramas liber.
Cand o zarise cum incerca sa se teleporteze ca sa faca pe el sa se deruteze incepuse sa chicoteasca alert. Mai incercase o data sa ii transmita lucrul acesta prin telepatie.
- “ Ice, ti-am mai zis, iti citesc fiecare miscare. Daca erai acum in fata unui inamic chiar nu aveai nici o sansa.” Spuse zambind in coltul gurii.
O lasa ca inca sa se mai joace cu el, dar gheata de pe mana lui se topise dupa cateva secunde. Acolo nu isi permitea sa ramana inghetat prea mult, chit ca avea manusi care il protejau destul de bine. Cand a simtit racoarea la cap ii inghetase gandurile pentru un moment, dar imediat a pus mana ca sa se incalzeasca si acolo. Urmariser valul cum se prabusisera si sari imediat ca sa nu aterizeze altfel decat in picioare. Cand ajunse in fata lui, doar o privise. Ii placuse sa vada sabie de gheata in mana fetei, iar zambetul lui atunci chiar se marise. Bine, avea o putere buna si mare, dar nu suficienta pentru el, asta era toata problema. O mai lasase si sa fie lovit de catre sabia rece si ascutita, insa imediat izbise o carte in sagetile de sus si in cele ce aveau sa ii vina in ochi. Cand se plictisi si ghici urmatoarea miscare a fetei cu sabia, puse direct mana pe varful ei si lasa aura violeta sa isi faca treaba topind-o imediat. Urmatoarea tura a teleportarii o prinse direct de mana si astfel o incetinise din miscari, aparand din nou aceea aura a lui.
- Mie... mi-a ajuns cu joaca... ii spuse stiind ca ii exploda circulatia sangelui si o vena, functiile necesare de a controla mana si eventual puterea unui mutant. Se retrase imediat ce stia ca avea sa ii faca prea mult rau si se temea sa ii faca o hemoragie interna.
- Du-te la cabinet.. incheiase acesta toata discutia si isi aprinse o alta tigara de urgenta. Oricum stia ca va ajunge si el in scurt timp acolo, caci o lasase sa il raneasca suficient de mult timp, incat sa inceapa sa il usture la abdomen.
Sus In jos
Ice Queen

Ice Queen


Mesaje : 56
Data de inscriere : 18/12/2012

Show  Down~ Empty
MesajSubiect: Re: Show Down~   Show  Down~ EmptyMier Dec 26, 2012 1:49 pm

Obosisem deja sa tot fac pe dura si rebela. Nu mi se potrivea, cel putin nu pentru multa vreme. Nu imi pasa asa tare ce credea despre mine, dar cred ca era timpul sa o las mai moale, lucrurile deveneau prea serioase. Am incercat-o si p-asta.
L-am lasat sa vorbeasca fara sa ii mai comentez ceva. Priveam in alta parte,incercand sa nu ma afecteze prea tare cuvintele lui. Apoi l-am privit din nou in ochi, era mai greu decat imi imaginam.
-In misiune n-as fi procedat asa. Stiu exact ce trebuie sa fac si stiu destul de bine ca am gresit acum. I-am replicat privind spre bastonul sau care brusc a devenit de-adreptul captivant. Mi-am muscat buza caci cuvintele pe care doream sa le spun erau greu de pronuntat. Asta pentru ca urma un " ti-am spus eu"din partea lui Gambit, si doar atat ar fi fost bine.
-Uhm...imi pare rau ca n-am avut mai multa grija cu discul, i-am zis eu mai mult in soapta intorcandu-ma in profil si privind gazonul, prima oara chiar am incercat sa il opresc.

I-am aruncat o privire cu un inteles"hei, nu zau". As fi vrut sa ii spun ca de exemplu, Beast ar fi fost mai dragutz, dar nu i-am zis caci nu voiam o alta cearta.
Lupta dintre noi fusese distractiva,din pacate a luat sfarsit mai devreme decat ma asteptam. L-am ranit destul dar nu eram mandra de lucrul aceasta. M-am uitat spre el putin trista,nu era ceva ca ma reprezenta pe mine deobicei. Cam m-a prins de mana si si-a folosit puterile pe viu, am simtit cum ametesc si ceva ma rascoleste pe dinauntru. Mi-am infruntat tendinta de a ma sprijinii in genunchi, si am ramas in picioare incercand sa ii sustin privirea.
M-am departat apucandu-ma de mana.
-Mda..cabinetul nu suna o idee rea. Am zis eu scurt.
-Si ? acum esti satisfacut? L-am intrebat eu apoi m-am teleportat la cabinet fara sa ii mai aud raspunsul.
O data ajunsa in camera, asistenta s-a si speriat de mine. Probabil nu se astepta sa primeasca o vizita asa de devreme. M-a asezat pe pat si a inceput sa ma examineze. Nu ma durea nimic , si cu toate astea starea mea de sprit nu era foarte buna.

Sus In jos
Gambit

Gambit


Mesaje : 52
Data de inscriere : 17/12/2012

Show  Down~ Empty
MesajSubiect: Re: Show Down~   Show  Down~ EmptyJoi Dec 27, 2012 3:07 am

Se mira ca il ascultase fara sa ii dea vreo replica traznita inapoi, care, in unele cazuri, era sigur ca nici ea nu credea ceea ce afirma.
- Ma bucur sa aud asta... i-a zis in legatura cu misiunea si cu greseala ei, care, in sfarsit, o recunostea. I-a luat mult timp pentru asta si mult timp sa o si vada.
O privi cand isi musca buza, incercand sa isi dea seama la ce se gandea, dar apoi isi aminti ca putea sa ii citeasca gandurile si incepea sa chicoteasca, mai neobservabil. Nu era atat de rea, cum o considera el, ba chiar era timida si emotiva, din cate s-ar parea. Partea care nu credea ca o va face vreodata. Nu ii spunea un "ti-am spus eu" dupa cum se astepta fata si prin lucrul acesta chiar ii respecta si dorinta. Aproba numai incet si se calma total, chiar la fiecare apa din jur.
- E bine... ii soptise inapoi, dandu-si seama ca a fost foarte dur cu ea, in special si ca facea parte din sexul slab, nu trebuia sa o ia chiar asa.
Nici nu dorea sa ii mai citeasca gandurile ca sa nu se enerveze din nou. O urmari in incapatanarea ei de a ramane in picioare desi ar fi fost mult mai bine sa se sprijine de ceva. Poate incerca sa para puternica. Era uimit si de faptul ca il ascultase repede, dar nu ii mai comenta de teama sa se razgandeasca si cu cabinetul, caci chiar avea nevoie de ingrijire. Mai vroia si sa ii raspunda cu "nu prea" cand il intreba de cum se simte el, dar disparusera imediat si totul din curte se calma, plus ca se mai auzise si clopotelul de adevaratele ore. S-ar parea ca sportul din curte se termina si avea sa inceapa antrenamentul.
Merse si el inapoi in academie, luand-o mai mult spre cabinet, caci era ingrijorat rau de ceea ce putea pati fata, din cauza hemoragiei. Isi musca buza pe drum in timpul mersului si chiar ii venea sa urle la un moment. Ajuns in fata usii, apasa usor pe clanta, ca sa nu se auda nimic, apoi mai mult pandi, decat a intra inauntru, ca sa auda starea fetei.
Totusi starea si firea lui curioasa, in acelas timp ingrijoratoare, nu ii putea da pace, astfel imediat i-a transmis un mesaj telepatic asistentei, asezandu-si mana la frunte:
- Cum se simte?
A: - Va fi bine, dar e putin ranita. Ii va trebui timp sa isi revina.
- Bine...
raspunse inapoi, inchizand usa, tot cu aceeasi usurinta si se sprijini de perete, alunecand pana in jos. Asta chiar nu facea parte din planul lui.
Sus In jos
Ice Queen

Ice Queen


Mesaje : 56
Data de inscriere : 18/12/2012

Show  Down~ Empty
MesajSubiect: Re: Show Down~   Show  Down~ EmptyJoi Dec 27, 2012 4:50 am

In timp ce asistenta imi punea copci, bandaje, si mai stiu eu ce facea ea caci nu eram atenta, incercam sa adorm. As fi vrut sa ma odihnesc dar trebuia sa ma duc la urmatorul curs si intre timp am si primit un mesaj telepatic de la profesorul X prin care ne cerea sa ne intalnim in camera sa. Mi-am intors privirea spre asistenta, am observat cum aceasta imi infasura tot bratul intr-un bandaj alb, de la degete pana la umar. Eram surprinsa,la inceput nu parea sa fie atat de grav.
-Hei, c-ce faci? am intrebat eu incruntata.
A:-Este pentru precautie, ar trebuii sa nu iti mai fortezi bratul drept cel putin doua zile. Mi-a raspuns ea cu zambetul pe buze.
Da," sper ca esti multumit Gambit !" Am murmurat eu printre dinti. Okey, meritam ceea ce primisem, deci nu o sa ma plang prea mult . Dupa ce am mai luat o pastila pentru migrena de cap,care a si trecut imediat, m-am dus spre academie unde profesorul ne astepta. Nu stiam la ce se referea prin "noi"sa fim acolo. Oare aveau sa fie toti, sau cativa..oricum aveam sa aflu imediat.
Ajunsesem ultima, ca deobicei. Am batut la usa sfiosa si am intrat.
X : Bun, acum suntem toti. A zis profesorul apropiindu-si mainile. Mi-am rotit ochii prin camera , erau cativa seniori, printre care si Gambit, ii dusesem dorul ; si cativa juniori, cum ar fi eu, Magma,Sam si chiar Park.
X: Stiti ca trebuiesc sa inceapa antrenamentele dificile , si v-am ales fiecaruia dintre voi cate un mentor , un partener care sa va ajute sa evoluati. Iar cu ocazia asta sper sa puteti colabora mai bine intre voi. Mi-a aruncat o privire dojenitoare iar eu m-am uitat in alta parte. Profesorul a inceput sa numeasca echipele. Am zambit malefic cand Park a nimerit cu Logan, tocmai preferatul sau.
X: Iar Gambit va fi partenerul/mentorul lui Ice. Cand am auzit am simtit ca ma injunghie ceva in stomac iar durerea mainii era nimic pe langa asta. Expresia fetei mele cred ca spunea "Poftim? ce? Cum?" dar am pastrat intrebarile pentru mine,facusem destule pentru o singura zi.
M-am dus si am luat dosarul de pe masa,punandu-mi-l in fata lasand vizibilitate doar ochilor. I-am aruncat lui Gambit o privire socata,timida si putin incruntata. Inainte sa ies din camera profesorul ne-a spus ca de maine incept antrenamentele, ca nu va fi usor si ca trebuie sa ne bazam pe partenerii nostrii. Minunat !
Restul zilei a decurs normal, m-am bucurat pentru ultima zi de viata, deja ma gandeam cum avea sa fie sa fiu in echipa cu Gambit. La sfarsitul zilei am trecut peste cina si m-am dus sa dorm. Patul imi era cel mai bun prieten in momentul acela. Ma hotarasem sa numai fac impresii proaste, trebuia sa schimb parerea pe care si-o facuse Gambit despre mine. Ma intrebam doar, ce a fost in capul meu..
Sus In jos
Gambit

Gambit


Mesaje : 52
Data de inscriere : 17/12/2012

Show  Down~ Empty
MesajSubiect: Re: Show Down~   Show  Down~ EmptyJoi Dec 27, 2012 6:17 am

Cat timp statea sprijinit de perete, isi primise mesajul telepatic si el, pe langa ceva morala in legatura cu ce facuse. Evident, profesorul stia totul, era normal sa stie si de micul lui incident si in curand sa il pedepseasca in legatura cu asta sau sa ii zica despre cum nu e bine ca a facut ceea ce tocmai a facut si alte astfel de bazaconii. Ofta, foarte vizibil, neplacandu-i deloc asta.
Isi misca si el pasii spre sala de intalnire din academie. Nu se prea grabeam din cauza ca ii era teama sa se faca de ras de fata cu toti. Isi puse mana la piept caci il strangea ceva si apoi isi aminti ca nu facuse nimic cu zgarieturile de pe el, provocate de lupta de mai devreme. Uh, aveau sa se infecteze si sa-l doara ca naiba in urmatoarele zile. Oare cine va injura din cand in cand, fara sa fie nevoie? Exact, Gambit o va face.
Se pare totusi ca ajunse devreme si trecu de privirile profesorului, luandu-si un loc pe un scaun liber. Dupa usa se mai deschise din nou si toti isi indreptau privirea spre ea, pana si el. Atunci o zari pe tanara cu bratul bandajat si se simti si mai vinovat decat pana atunci. Nu mai statu mult caci isi intoase inapoi privirea spre seful lor, ascultandu-i si el, cum faceau toti ceilalti vorbele. Clipise des din ochi nevenindu-i sa creada ce primi inapoi ca razbunare. Avea sa ii fie tutore fix ei? Dintre toti studentii, cum de ajunse tocmai la Ice? Vroia sa dea un pumn in perete, dar ajunse sa isi puna putin mana peste fata. Bine, nu avea ce face, daca deja echipele s-au ales si parea oricum suspect daca ar dori sa schimbe, plus poate roscata avea sa il surprinda mai tarziu.
O urmarise pana ce pleca din camera si apoi ramase la final. Apoi se asigura ca plecasera toti ceilalti si el ramase numai cu profesorul in camera. Isi aseza palma pe masa in clipa aceea.
- Nu ai cum sa ma pui in echipa cu ea. Nu poate lupta... a incercat sa ii explice domnului, dar vorba ii fuse taiata scurt:
X: - Si a cui vina este in privinta lucrului acesta?
- Ce fel de antrenament vrei sa fac cu ea, daca nu isi poate folosi puterile?
X: - Te descurci tu, Gambit. Mereu te-ai descurcat sunt mai mult ca sigur ca o vei face si de acum.
Mai marai ceva si iesi din camera, trantind usa in urma. O luase si el direct spre camera lui, asezandu-se la birou si punandu-si capul pe el. Nici la pat nu mai putea ajunge caci ii era frica sa nu isi provoace ranile sa ii dea inca o stare de durere. Chiar trebuia sa se gandeasca la un plan pentru maine.
Sus In jos
Ice Queen

Ice Queen


Mesaje : 56
Data de inscriere : 18/12/2012

Show  Down~ Empty
MesajSubiect: Re: Show Down~   Show  Down~ EmptyJoi Dec 27, 2012 7:21 am

Noaptea trecuse mai repede decat imi doream. Dimineatza mi se parea atat de crude uneori. M-am ridicat lenesa si m-am dus la baie sa ma aranjez ,sa fac un dus si toate cele. Apoi m-am schimbat in costumul de antrenament, mulat,albastru inchis cu rosu si cu sigla Academiei pe el.
M-am uitat in oglinda,urmarindu-mi bratul. Era functionabil, nu ma va impiedica sa ma lupt ca inainte. Am coborat si am luat un mar din zbor pe care incepusem sa-l devorez.
M-am dus in curte caci nu stiam unde aveam sa ma intalnesc cu Gambit si ce sa facem cu acele antrenamente speciale. In minte imi treceau numai scenele de ieri dar incercam sa le alung din mintea mea.
Aveam oarecum emotii . Stiam ca si Gambit avea cateva rani ,iar la cabinet nu imi aduc aminte sa il fi vazut.
Cand intr-un final a ajuns si el, l-am privit doar cu coada ochiului.
-Esti ranit? L-am intrebat eu in timp ce ma jucam cu firele de iarba inghetandu-le. Nu voiam tousi sa ma uit spre el, ma asteptam la o privire ca cea de ieri si ma saturasem deja de cele de genul.
Nu voiam nici sa par ingrijorata, dar oarecum eram .
M-am ridicat in picioare scuranatu-mi hainele. Am ramas in profil si ma uitam la ceilalti cum incep antrenamentul greu.
-Uhm...c-cu ce ..incepem? Am intrebat eu bosumflata. Trebuia sa colaboram, sa fim o echipa.
Cum se putea intampla asta cand ieri mai aveam putin si ne omoram unul pe altul. Ma intrebam daca m-as fi comportat altfel ieri ar fi putut si un avantaj, sau poate ca si asa este.
M-am intors cu fata el, ridicandu-mi privirea doar in locurile unde il lovisem si ma intrebam daca e mai bine sau nu,dar oricum nu conta asta prea bine, avea sa fie interesanta echipa asta. Si totusi speram sa ii pot evita privirea tot restul zilei. Am oftat.
Sus In jos
Gambit

Gambit


Mesaje : 52
Data de inscriere : 17/12/2012

Show  Down~ Empty
MesajSubiect: Re: Show Down~   Show  Down~ EmptyJoi Dec 27, 2012 2:35 pm

Nici el nu isi dorea ca noaptea sa treaca atat de repede. Cand se trezi dimineata observa ca adormise cu capul pe birou. Isi trecuse mana in par, ca sa isi revina si tot era deranjat de razele soarelui ce ii invadau incaperea. Uitase sa mai treaca si perdeaua peste geam ca sa nu i se intample asta. Se ridica in picioare, balasandu-se putin ca nu dormise in pat si isi simti energia cazand.
Se duse direct si el in baie, facandu-si toaleta in cateva minute. Cand se privi in oglinda observa urmele ce ramase pe fata lui din cauza la cum dormise. Nu dorea sa se vada, asa ca le masa de multe ori pana disparusera. Nu mai stia ce sa-i faca cu parul, dar in scurt timp parca se aranjasera singur. Sarise peste micul dejun si pleca direct in curte. Acolo observa ca el era devreme si cea care urma sa o antreneze intarzia. Dar era de asteptat lucrul acesta, doar nu s-au suportat de prima oara. Nu credea ca ar fi primul chip pe care dorea Ice sa il vada de dimineata.
Se asigura inca o data ca curtea sa fie pregatita si toate mecanismele sa functioneze pentru antrenamentul ce avea sa vina. Brusc isi simti putina durere si usturime in ranile create de ieri si a trebuit sa se acopere cu mana la abdomen. O zari pe fata cum venise atunci, in timp ce el era in alta parte a terenului si incepuse sa mearga spre ea ca sa ii insiruie lucrurile care le avea de facut.
- Imi va trece.... ii raspunse acesta imediat la intrebare si ignora ceea ce simtise mai devreme. Chiar nu ii placeau starile acelea tampite si absurde.
O urmarise inca si se mai uita si la mana bandajata, nestiind daca poate face cu ea antrenament greu. Probabil trebuiau sa inceapa cu ceva simplu.
- Incepem cu antrenament pe manechini. Te-as ruga sa-ti folosesti bratul care nu e ranit. Am auzit ca nu trebuie sa te fortezi pentru doua zile. Nu-i asa? Ca sa iti fac o demonstratie cum merge antrenamentul...
Apasa pe un buton si din pamant rasarise un manechin, apoi mai apasa o data si reaparuse altul, in timp ce celalat se dadea in jos.
- Pentru inceput. Eu am sa apas pe telecomanda si tu ii vei ataca pe oamenii acestia, inchipuindu-ti ca sunt dusmanii tai. Dar atentie, printre ei mai sunt si civili. Nu iti folosi puterile asupra manechinului civil, iar daca ai putea sa ii nimeresti pe toti numai in piept ar fi grozav. Ai inteles pana aici? A intrebat-o curios uitandu-se inspre ea.
Totusi continua cu explicatiile.
- Dupa o vreme, manechinii sunt setati sa apara automat ori din spatele meu, ori din al tau, din fata stanga sau dreapta. Nu se stie. Atunci te voi ajuta si eu si va trebui sa ucidem cat mai multi, tot fara a intersecta cu vreun civil.
Sus In jos
Ice Queen

Ice Queen


Mesaje : 56
Data de inscriere : 18/12/2012

Show  Down~ Empty
MesajSubiect: Re: Show Down~   Show  Down~ EmptyVin Dec 28, 2012 9:05 am

"ii va trece" , repetam eu in minte incercand sa nu ma simt prea vinovata. In alte situatii m-as fi ocupat eu de raniti, mai ales daca eu eram cauza dar acum nu cred ca voia nici el sa ma apropii de el.
Am oftat cand mi-a explicat antrenamentul. Mai facusem asa ceva si eram destul de sigura ca voi face fata cu brio. Ma puteam descurca insa si cu bratul ranit, puteam destul de bine sa suport durerea fizica.
-Am inteles..am spus eu cu o voce stinsa. Am facut un pas in fatza si am tras aer in piept,asteptand. Trebuia sa ma concentrez sa ii nimeresc in piept si sa evit civilii.
Cand a aparut prima papusa, am ridicat numai mana si l-am lovit direct in mijloc. Apoi au aparut mai multe , mai multe si in acelasi timp. Am incercat sa le nimeresc pe tote dar cred ca imi scapase una. Saream de colo colo ca sa nimersc "dusmasii"si sa evit "civilii" Nu am reusit sa nu imi folosesc si mana dreapta. La un momendat, din dorinta de a face totul perfect ,am folosit-o si nu m-a costat nimic. Speram ca in rapiditatea mea , Gambit sa nu observe asta sau macar sa nu ma penalizeze.
Dupa cum a spus si el, au urmat mai multi care ieseau din pamant de peste tot.M-am invartit iar in rotirea mea am aruncat cu gheata spre toti. Dupa cum a spus Gambit, avea sa ma ajute si el dar nu am prea vrut sa il las.
Era antrenamentul meu si nu voiam sa fie mai indulgend cu mine doar pentru ca eram ranita si nu ma crede in stare sa le rezolv pe toate.
Asa ca m-am fortat in concentrate,agilitate si repeziciune ca sa pot sa omor toate marionetele care trebuiau si sa nu lovesc civilii. Cand am terminat m-am asezat in fund pe iarba si mi-am folosit coatele pentru a ma sprijinii in ele. Incercam sa-mi reglez respiratia si sa-mi dau cateva suvite de par rebele din fata.
-Cum a fost? L-am intrebat eu fara sa ma uit la el. Acum avea sa urmeze partea a 2 a a antrenamentului cred..doar aveam o zi intreaga la dispozitie.
Sus In jos
Gambit

Gambit


Mesaje : 52
Data de inscriere : 17/12/2012

Show  Down~ Empty
MesajSubiect: Re: Show Down~   Show  Down~ EmptyVin Dec 28, 2012 4:14 pm

Putea sa observe ca tanara era putin pe ganduri si spera sa se concentreze la antrenament in locul celorlalte lucruri. Nu avea sa ii zica ceva care sa ii agraveze starile si asa era intr-o situatie delicata. Incerca sa isi calmeze propriile emotii, ca sa nu o dea in bara cu ce aveau ei de facut. S-ar parea ca eleva ii intelese explicatiile si nu ii mai puse intrebari. Asta era de bine.
O urmarea in pregatiri cu atentie si numai aproba incet. Miscarile ei erau calculate si calme, putea observa asta. Facea fata stresului, dar statea putin prost la concentrare, atat si pshihica cat si in privinta puterii. Nu o putea invinui la asta, ca daca era cineva de invinuit acesta era el. Cand sari in aer, parca era mai concentrata si mai libera. Lupta bine. Desprinse insa ochii larg cand a vazut ca isi folosea mana care o rugase sa nu o faca si sa o lase in pace. Astfel isi izbise direct o palma in frunte. Nu s-a facut asa bine, inteles?
Nici nu se oprise atunci cand venisera prea multe manechine pe teren si trebuia sa ii vina el in ajutor. Iarasi ii vedea incapatanarea. Ofta, expirand mult aer cald pe gura si chiar facuse un fel de bot in clipa aceea, din cauza ca ii se umflase obrajii. Dupa ce s-a terminat totul, toate manechinele s-au bagat in pamant si acesta a venit inspre fata, asezandu-se si el langa.
- Sunt mici probleme. Sa fiu sincer cu tine. Daca iti fortezi mana azi, nu vei mai putea sa o folosesti o saptamana intreaga. Chiar crezi ca daca sunt atent asupra antrenamentului tau, nu am sa vad ce faci? Ce preferi, sa o folosesti azi si o saptamana deloc, fara sa mai mergi in misiuni sau in celelalte locuri sau sa nu o folosesti azi si dupa sa te poti misca libera cu ea cat timp vrei? O intreba, batand-o usor pe umar.
- Partea a doua a lucrului acesta, ai omis numai doi inamici. Asta e din motiv mai mult ca nu m-ai chemat sa te ajut, desi asta trebuia. Intr-o misiune daca aceea erau oameni reali si erau inarmati cred ca stiii si tu rezultatul, asa-i? Plus ca in fiecare misiune trebuie sa te bazezi pe partener sau, respectiv partenera si sa ai toata increderea in el sau ea. Iar la inceput prin lipsa de concentrare – se opri putin ca sa apese un buton din telecomanda ce o avea in mana si scoasera 3 manechine ce erau una in spatele celeilalte.
- Primul manechin era inamic, i-ai cam ratat mijlocul, astfel incat o bucata de gheata s-a dus pe al doilea, care era civil. Bine, a fost o cantitate mica, dar prin greseala asta puteai sa faci mult mai mare. In plus ai afectat-o la umar, asta e un punct sensibil ce sangereaza usor si blochezi tot bratul dupa... Iar, in spate si ultimul manechin era tot inamic si nu i-ai facut nimic. Am sa dau vina ca nu i-ai vazut bine, cand nu ai traiectorie fixa cu vizibilitate, muta-ti pozitia prin toate locurile, pana ce vezi bine. De acord? Acum ca iti stii greselile, poti comenta la ele, aduce explicatii sau intreba, in cazul in care e nevoie poti sa imi zici daca m-am inselat cu vreuna.
Lasase manechinii in aer si puse telecomanda deoparte, apoi merse putin pana la rucsac si se intoarse inapoi, inmanandu-i fetei o sticla cu apa.
- Te descurci minunat cu o mana ranita.... imi pare rau ca te-am subestimat... vorbi lasandu-si ochii pe firele verzi de iarba. Cand esti gata pentru partea a doua a antrenamentului sa ma anunti.
Sus In jos
Ice Queen

Ice Queen


Mesaje : 56
Data de inscriere : 18/12/2012

Show  Down~ Empty
MesajSubiect: Re: Show Down~   Show  Down~ EmptySam Dec 29, 2012 2:40 pm

Stiam ca avea sa urmeze un discurs intreg despre actiunile antrenamentului meu, fie bune sau rele. Dupa cum m-am asteptat asa a si fost. Doar ca am stat calma sa ascult ce are de spus si sa imi dau seama ca am gresit si cum sa repar asta. Era adevarat ca mana nu imi era vindecata complet,dar era destul de bine incat sa o pot folosii. Imi fura idn energie si obosisem putin.
-Mana mea este bine, si nu am patit nimic daca mi-am permis sa ma ajut de ea dar am sa fac dupa spui tu. Mi-am domolit glasul ca nu cumva sa il mai intarat la ceva.
Si atitudinea lui se schimbase putin, acum cel putin era indiferent. Nu voiam sa imi mai ia gatu,dar nu stiam daca aceasta indiferenta a lui este ptr ca e intr-o schimbare in bine sau inca ma dispretuieste. I-am privit cu coada ochiului mana de pa umarl meu.
- Este probabil sa se ia ceva timp pana capatam incredere in partenerii nostrii,nu-i asa? Am intrebat eu privindu-l in ochi de data aceasta.
- Daca eram in apele mele as fi facut totul corect,dar asta nu este o scuza. I-am spus in timp ce ma duceam spre rucsacul meu ca sa iau un prosop. Am oftat cand mi-am dat seama ca nu imi luasem apa cu mine..amatita ce eram.
Nu am comemtat la urmatoarele antentionari caci stiam ca fusese vina mea.
-Doar de asta sunt aici, sa invat. Am replicat scurt dandu-mi parul pe spate ca sa las vantul sa ma racoreasca.
S-a intors spre mine cu o sticla de apa pe care mi-a inmanat-o. La inceput nu as fi vrut sa o iau dar imi era iar eu o uitasem pe a mea, asa am i-am luat,o din mana si am murmurat "multumesc".

Am mijit ochii la el uimita de ce tocmai spusese. Eram incantata dar si susprinsa
-Nu-i nimic, suntem chit acum. Am raspuns eu zambind. M-am intors si m-am dus undeva putin mai incolo pe iarba sa ma relzaxez. Am luat o inghititura de apa si m-am lasat pe spate lasand razele soarelui sa imi magaie fatza. La un mom dat mi-am dat privirea spre Gambit care era mai incolo.
-Poate si eu am exagerat. Am spus destul de tare ca sa ma auda. Nu m-am miscat din loc si am spus:
-E oke daca incepem in 10 min? Am intrebat asezandu-ma pe burta si sprijinindu-ma in coate..Mi-am dat parul peste ureche si l-am intrebat.
-ai fost si tu socat cand ai aflat ca esti in echipa cu mine ? Mi-am afisat pe chip un zambet in colt si priveam in jos.
Sus In jos
Gambit

Gambit


Mesaje : 52
Data de inscriere : 17/12/2012

Show  Down~ Empty
MesajSubiect: Re: Show Down~   Show  Down~ EmptyDum Dec 30, 2012 3:33 am

Se bucura ca era ascultat cum trebuie si nu intervenisera intreruperi intre ei. Insa il mira ca tanara nu dorea nici o intrebare sa ii adreseze, probabil stia cum sa faca ca data viitoare sa fie mai bine. O asculta cand vorbise de mana, dar tot nu era sigur ca era o metoda buna sa o foloseasca. De ce sa nu fie cat de cat precauta? El banuia ca mai dorea sa mearga in misiuni, nu sa stea intinsa in pat pentru restul saptamanii.
- Bine... era singurul cuvant ce ii mai spuse la prima sa replica, fara sa mai comenteze nu dorea sa o mai convinga ca nu e bine sa faca asta, caci stia de incapatanarea ei atroce.
Isi imagina ca tanara avea sa fie intrebatoare cu atitudinea lui, dar nu ii comenta nimic. Tacuse si astepta ca ea sa vorbeasca, preferand sa marturiseasca atunci ce-o macina.
- Nu te condamn sa n-ai incredere in mine. Stiu ca par foarte suspect... vorbi el incet, mirandu-se ca roscata avuse curajul sa se uite la el atunci.
Stia si el ca daca nu isi lasa gandurile sa o macine, antrenamentul avea sa decurga perfect. Insa ce putea sa ii faca el? Se gandea sa ii stearga memoria atunci, dar ar fi fost mult prea riscant si probabil isi pierdea mai multe amintiri decat necesare, plus isi putea aduce aminte fragmente dupa.
- Sper ca intelegi ca datoria mea de instructor nu e sa te critic ci sa iti arat greselile ca data viitoare sa stii. Nu am comentat nimic in legatura cu capacitatea ta de a invata, asta tine de tine, fiecare cu propriul har.
Nu ii comentase nimic cand i-a multumit cu apa, zambind usor, insa neobservabil. Era constient ca va mai trece vreme pana sa se obisnuiasca unul cu altul. Cand o facuse mai fericita, parca se bucura si el complet. Deci asta era replica ce o astepta atat de mult? Ar fi trebuit sa isi da seama de inainte, dar oricum tot nu ar putea sa o fi spus pana ce nu o vedea cum se descurca in antrenament. Mai avea si sensibilitatea ca el sa fie sincer tot timpul, indiferent de situatie. In schimb ramase total surprins de cum pomenise de exagerare, ochii lui incepand sa clipeasca des. Uitase de incapatanare pentru cateva momente?
- Da e bine sa incepem atunci... i-a zis inapoi stiind ca tanara avea nevoie de odihna.
Pe urma iar simti durerile cumplite din abdomen, poate ar fi fost mai bine sa si le curete imediat ieri, insa evident ca nu prevazuse o astfel de situatie si nu stia ca acele rani nu aveau sa ii dea pace. Ofta incet, apoi o privi cu coada ochiului imediat ce ii asculta ultima replica.
- Socat? Putin spus... m-am si certat putin cu profesorul la final. Nu din cauza ca nu am vrut sa iti fiu tutore, ci din cauza ca eu nu am vrut ca tu sa te fortezi, inca nu vreau, dar se pare ca si profesorul e la fel de incapatanat ca tine.
Sus In jos
Ice Queen

Ice Queen


Mesaje : 56
Data de inscriere : 18/12/2012

Show  Down~ Empty
MesajSubiect: Re: Show Down~   Show  Down~ EmptyDum Dec 30, 2012 6:55 am

-Esti dubios. Mi-am aruncat privirea in pamant si mi-am indoit buza de jos. Am aprobat prin asta replica lui,nici daca voiam sa il contrazic nu as fi putut.
-Esti aici sa imi arati greselile, sa le repar, sa ma inveti de fapt. Am comentat eu desi imi propusesem sa nu o mai fac. Nu ma puteam abtine. Defect..mare defect.
Ma bucurasem ca ma aprobase in legatura cu timpul. Aveam nevoie de o pauza, asta nu insemna ca voiam sa trag de timp, ar fi insemnat sa prelungesc antrenamentele.
Si-a afisat pe chip o expresie uimita cand mai lasasem si eu garda jos. Acest lucru ma facuse sa chicotesc .
-Si eu am fost destul de socata.Pfff, nu vrei sa ma fortez..am zis eu privindu-l sceptica.
Fara sa observe el, i-am vazt mimica fetei ca si cum ar fi aratat ca ceva il doare si atunci mi-am adus aminte de ranile lui. Cu siguranta ca nu se ingrijise si avea sa lucrezea ziua de azi asa. Imi dadea mie lectii de ingrijire a sanatatii cand el nu facea la fel?
M-am ridicat de pe iarba hotarata ,aruncand sticla mai departe si m-am dus spre el. In acel moment putin imi pasa ce credea, dar din nu stiu ce motiv voiam sa ii ingrijesc ranile. De fapt stiu,nu eram atat de rea incat sa nu ii acord ajutor. Am ajuns in fata lui si mi-am pus mainile pe umerii lui fortandu-l sa cada in fund. Am venit deasupra lui ca sa pot sa il imping pe spate. Nici nu voiam sa stiu ce crede el acum dar nu am zis nimic si doar am facut. Dar a trebuit sa mentionez urmatoarele.
-Colaborezi sau iti imobilizez mainile cu gheata. L-am privit la inceput dur apoi ochii transmiteau rugamintea. M-am apropiat tot mai mult spre fata lui zambind in colt si i-am aruncat o privire spre buze. Apoi am ras in semn ca era o gluma. In schimb, miam dus mainile pe abdomenul lui si i-am desfacut hainele pana am ajuns la ranile lui. Pareau destul de dureroase..mi-am asezat palma peste ele atinagdnu-le cu degetele. Apoi m-am gandit. Cat ai clipi m-am teleportat si am ajuns inapoi intr-o fractiune de secunde ca nu cumva sa se ridice. Am luat din cabinetul medicat dezinfectant, bandaje si o creme speciala pentru diminuarea durerilor. Am oftat incercand sa nu mi se atraga atentia de catre pieptul bin intretinut al instructorului. Am tamponat vata cu dezinfectant si am apasat usor ranile, fara miscari bruste ca sa nu il usture.. De precautie am si suflat un aer rece. Cand am temrinat cu dezinfectatul ranilior,l-am apucat pe Gambit de umeri si l-am ridicat incet ca sa pot sa il bandajez. Am luat sulul si l-am infasurat bine in jurul trupului sau de mai multe ori ca sa reziste.L-am legat la spate undeva iar pentru asta trebuia sa ma tot apropii de el si pufneam busumflata de fiecare data.
-Gata ! De acum ar trebuii sa iti fie ma bine. I-am zis in timp ce terminam cu badajarea. Nu puteam explica de ce am facut asta dar acum lucrul era deja dus la final.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Show  Down~ Empty
MesajSubiect: Re: Show Down~   Show  Down~ Empty

Sus In jos
 
Show Down~
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Mutants :: Rpg Academie :: Curtea-
Mergi direct la: